Франк Льоувен. Пологи та їх індукція

На цій сторінці представлена лекція професора Університету Йогана Вольфґанґа Гьоте (Франкфурт, Німеччина) Франка Льоувена, прочитана ним 11-15.06.2013 р. в місті Полтава на семінарі-тренінгу в рамках Німецько-Українського Партнерства в Акушерстві, Неонатології та Перинатальній Медицині.

Слід зазначити, що лекції професора Льоувена не будуються за класичною схемою, а є радше бесідами на теми актуальних питань акушерства, з виділенням найважливіших найголовніших клінічних та наукових аспектів проблеми, що обговорюється. Лекції записані А. Бербецем.

 
 

Пологи та їх індукція

-         Для відкриття шийки матки необхідні рецептори для простагландинів.

-         Для скорочень матки (перейм) рецептори для простагландинів не є необхідними.

-         Простагландини (ПГ) виробляються плацентою. Ріст рівня простагландинів викликає підвищенй експресію маткових рецепторів до самих же простагландинів. Необхідний для цього час – близько 8 годин (д-р Льоувен наводить знайомий всім акушерам клінічний приклад, коли пацієнтка поступає в пологове відділення ввечері з ПРПО і без перейм, а вранці в неї починається регулярна пологова діяльність).

-         Для успішного полого викликання необхідною умовою є достатня кількість рецепторів до ПГ. Якщо кількість цих рецепторів недостатня – немає динаміки в готовності пологових шляхів. В такому випадку потрібно використовувати простагландини Е2 у вигляді гелю (3-5 діб двічі на добу). Клінічний ефект: даємо чергову дозу простагландинів – жінка йде на пологи.

-         Коли достатньо тривало (3-4-5 діб) використовуємо простагландини Е2 у вигляді гелю, цим ми викликаємо експресію рецепторів до простагландинів в матці.

-         Простагландини є «відповідальними» за пологову діяльність до відкриття шийки матки 8 см (!). Тільки після цього вирішальна роль переходить до окситоцину (див. слайд).            Д-р Льоувен наводить досить поширену клінічну ситуацію:

o   Поступає роділля зі скаргами на помірні переймоподібні болі внизу живота. Вона може ходити, активно поводиться в пологах. При піхвовому дослідженні відкриття шийки матки – 4 сантиметри.

o   Протягом 2-3 годин болі посилюються, роділля поводиться неспокійно, просить знеболення. Проводиться повторне піхвове дослідження – відкриття шийки матки складає ті ж самі 4 сантиметри (!), шийка «ригідна».

o   Якщо не вжити заходів (і не застосовувати окситоцин, який в даній ситуації протипоказаний), у жінки перейми ослабнуть. Наслідком цього є виставлення діагнозів «вторинна слабкість пологової діяльності», «дистоція шийки матки».

o   В чому ж справа? Виявляється, проблема полягає в занадто ранньому вивільненню окситоцину з гіпофізу жінки. Наслідком цього є посилення перейм (болючі перейми = «окситоцинові перейми», oxytocin-related contractions), проти чого організм роділлі бореться за допомогою ригідності шийки матки (щоб уникнути небезпечного розриву шийки матки) та послабленням перейм.

o   Найкращим виходом із ситуації буде тепла ванна для роділлі (або хоча б теплий душ). Тепла вода знижує «окситоцинові» перейми. У випадку дистонії шийки матки тепла вода може навіть допомогти уникнути кесаревого розтину.

-          Окситоцин в пологах слід використовувати тільки після відкриття шийки матки 8 см і в дуже низькій дозі. Стандартне введення окситоцину (5 ОД на 500 мл фіз. розчину) викликає ятрогенне перевищення дози окситоцину в крові матері більш ніж в 1000 разів, порівняно з фізіологічною нормою. Це викликає підвищений ризик розвитку атонії матки в післяпологовому періоді.

         На слайді наведені біохімічні агенти, які впливають на пологову діяльність.

Механізм підготовки організму жінки до пологів:

-          До 34 тижнів рівень прогестерону зростає, а рівень естрогенів порівняно низький.

-          Починаючи з 35 тижнів, рівень прогестерону починає знижуватись. Натомість зростає рівень естрадіолу (естрогену Е2).

            Чому відбувається зростання рівня естрадіолу? Холестерол є біохімічним попередником стероїдних гормонів, зокрема, прогестерону, естрадіолу, тестостерону і т.д. Холестерол переворюється на естрадіол завдяки дії ензиму 17-альфа-гідроксилази. Кортизол плода викликає підвищення рівня даного ензиму. Тому прегнанолон (який виробляється з холестеролу) конвертується переважно не в прогестерон, а в естрадіол. Дія естрадіолу на організм жінки перед пологами нам відома.


            Рівень простагланднів Е2 в амніотичній рідині високий. Тому розрив плідних оболонок викликає хороші скорочення матки. Якщо рівень простагландинів недостатній, маємо справу з ПРПО без розвитку пологової діяльності, і треба чекати на експресію рецепторів до простагландинів (див. вище). Простагландини з амніотичної рідини потрапляють на шийку матки, що викликає її дозрівання.            Контакт амніотичних мембран з вагінальними виділеннями викликає підвищення рівня простагландинів, оскільки цитокіни викликають підвищення рівня циклооксигенази, яка, в свою чергу, активує метаболізм арахідонової кислоти з утворенням простагландинів. Тому даний механізм також є важливим в розвитку нормальної пологової діяльності.

Comments